Totális fordulat Németországban, Scholz hátat fordított Ukrajnának?
Olaf Scholz német kancellár megakadályozta egy Ukrajna számára szánt, további 3 milliárd eurós fegyversegély-csomagra vonatkozó javaslat elfogadását.
A jogalkotóknak sokkal pontosabban kell szabályozniuk a BND hatásköreit, mint korábban – írja a Deutsche Welle.
A „Riporterek határok nélkül” (RoG) szervezet és több külföldi újságíró pert indítottak a BND-törvény (pontosabban, az úgynevezett stratégiai távközlési oktatás szabályairól szóló törvény) ellen, amelyet így most legkésőbb 2021 végéig alapvetően felül kell vizsgálni – írja a Deutsche Welle.
A portál szerint a BND nagy adatfolyamokat kutatat át érdekes információkat keresve, konkrét gyanú nélkül. A német állampolgárokat viszont nem lenne szabad ilyen módon ellenőrizni, így – mint az az ítéletből kiderült – jogosan kritizálták emberi és polgári jogi aktivisták a BND-törvény erre jogalapot biztosító részét – fogalmaz a portál.
A Szövetségi Alkotmánybíróság döntése szerint a Szövetségi Hírszerző Szolgálatnak (BND) globális megfigyelési tevékenysége során tiszteletben kell tartania az alapvető német jogokat.
Pontosabb szabályok szükségesek
Az alkotmánybírók ugyan nem kifogásolják a német titkosszolgálat „stratégiai kommunikációs megfigyelését”. Stephan Harbarth, a szenátus elnöke ugyanis hangsúlyozta, az alkotmányosan igazolható. Ennek alapja pedig a „kiemelkedő közérdek a tényleges külföldi hírszerzés iránt a Német Szövetségi Köztársaság kül- és biztonságpolitikájának érdekében”. A jogalkotóknak azonban sokkal pontosabban kell szabályozniuk és korlátozniuk a BND hatásköreit, mint korábban.
Ez pedig számos egyedi pontot érint: például az érintett adatok mennyiségét a kezdetektől fogva meg kell határozni; a csatlakozási adatokat legfeljebb hat hónapig lehet tárolni; egyes szakmai csoportok pedig, mint például az ügyvédek és újságírók bizalmas kommunikációja, különleges védelmet igényelnek. A BND alkalmazottai által a hálózaton található magán jellegű és privát tartalmakat pedig azonnal törölni kell.
A bírák a fentieken túl útmutatásokat fogalmaztak meg az adatcserére és a külföldi partnerekkel való együttműködésre is. 140 oldalas ítéletükben különösen ragaszkodnak az „alapvető emberi jogi alapelvek betartásához”, valamint egy független, erős felügyeleti szerv létrehozásához is, amely a „BND körmeire néz”.
A teljes, német nyelvű bejegyzést ide kattintva olvashatja el.